Резиме на точки

Седиште Siafi 1, PORTO BELLO Building, Стан 401,3042, Лимасол, Кипар
Регулатива FCA, CySEC, FSA (JP)
Платформи Софтвер за тргување MetaTrader кој нуди платформи MT4 и MT5
Инструменти 107 валутни парови, CFD на акции и индекси, енергии, метали и 7 криптовалути.
Трошоци Трошоците за тргување и распонот се ниски и просечни во споредба со конкуренцијата
Демо сметка Достапно
Минимален депозит 1 $
Левериџ 1:30 до 1:1000 часот
Комисија за трговија бр
Фиксни намази Да
Опции за повлекување
Банкарски трансфер на кредитна картичка
Skrill, Neteller, WebMoney
Perfect Money, CashU
Образование Професионално образование со огромни материјали за учење, вебинари во живо и редовно одржувани семинари
Поддршка за корисници 24/7Вовед

Exness е реномиран онлајн брокер за Forex во 2008 година. Од нејзиното лансирање, компанијата прерасна во значаен играч во индустријата за онлајн тргување со Forex. Брокерот е познат по своите лесни за користење платформи и исто така високо ниво на транспарентност.

Exness им нуди на корисниците можност да тргуваат со широк опсег на класи на средства кои покриваат девизен курс и CFD на крипто, метали, енергии, акции и индекси на пет основни трговски сметки. Професионалните сметки се нарекуваат Raw Spread, Pro и Zero со потпора на сметката до 1:2000 на MT4 и неограничена потпора на MT5, без провизии за тргување на Pro сметката и провизија од 3,5 американски долари по многу, по страна за Raw Spread и Zero сметки. Стандардните сметки се нарекуваат Стандарден и Стандарден цент, кои и двете се без провизија. Достапни се и демо сметки и сметки без исламска размена.

Клиентите на Exness можат да тргуваат со глобално признатите MetaTrader 4 и MetaTrader 5трговски платформи за Windows, Mac, Linux, Android и iOS системи, како и Exness Web Terminal. На корисниците им се нудат и различни начини на депозит и повлекување, вклучувајќи банкарски картички и е-паричници. Брокерот исто така нуди широк спектар на едукативни материјали преку статии и видеа, како и анализа на пазарот во живо, економски календар, WebTV и калкулатори за тргување.

Поддршката за корисници се нуди на 13 јазици со 24/5 поддршка на 11 јазици и 24/7 поддршка на англиски и кинески преку разговор во живо или е-пошта.

Exness презема активна улога во општествениот живот , како и делува како почесен спонзорски партнер со различни организации. Во моментов, Exness гордо го спонзорира светскиот фудбалски тим број еден, Реал Мадрид.
Exness Преглед

Добрите и лошите страни

ЗА КОНС
 • Извршување на нарачки со голема брзина
 • Највисока девизна потпора на пазарот
 • Трошоците за тргување и ширењето се ниски
 • Поддршката за корисници работи во светските региони достапна 24/7
 • Обезбедува широк спектар и систем за инстант повлекување и депонирање.
 • Обезбедува соодветни платформи за тргување како што се MetaTrader 4, MetaTrader 5, Мобилна платформа за тргување и MT4 Web Terminal.
 • На трговците со девизен курс им нуди повеќе од 90 опции за валутни сметки за тргување во девизен курс.
 • Обезбедува ефективни алатки за тргување како што се индикатори за тргување и системи за графикони.
 • Достапност на бесплатен VPS хостинг.
 • Регулирани од голем број финансиски регулаторни органи: CySEC, FCA, BaFin, MiFID, ICF, SVGFSA
 • Средствата на клиентите се чуваат на сегрегирани сметки
 • Дилинг-Брокер Брокер
 • Копирај систем за тргување
 • Некои клиенти се жалат на бавна MT5 платформа.
 • Досаден скокачки прозорец на веб-страницата.
 • Мобилната апликација за тргување не е компатибилна со некои уреди со Android.
Награди

Заедно со својата историја на работење, Exness е многупати наградуван и признат, вклучувајќи различни аспекти како задоволството на клиентите, технологијата за тргување и целокупното рангирање со кое се препознава неговиот успех.

Exness Преглед

Кога станува збор за пазарните иновации, овој Forex брокер може да се каже дека е брокер од старата школа бидејќи е еден од ретките брокери во индустријата кои допрва треба да го имплементираат концептот на социјално вмрежување. Сепак, трговците сè уште имаат голема доверба во Exness, главно поради неговата посветеност да обезбедува висококвалитетни услуги.Дали Exness е безбеден или измамник ?

Со цел да се заштитат вложените средства, при изборот на компанија за долгорочно партнерство, професионалниот трговец треба да ги земе предвид не само условите за тргување на компанијата. Но, исто така, што е најважно, бидете сигурни дека работењето на компанијата е во согласност со законските барања на релевантната земја и со меѓународно признатите финансиски стандарди.

Добрите Конс
• Регулиран од CySEC, FCA

• Сегрегирани сметки и годишни извештаи

• Применета е заштита од негативно салдо

• Не котира на берза

• Глобален предлог регулиран од SFSA

Дали Exness е легален?

Exness Group поради своето присуство во различни земји и основани канцеларии регулирани од потребни локални власти кои исто така многу се почитуваат во индустријата. Exness UK Ltd е овластен и регулиран од страна на Управата за финансиско однесување , додека Exness CY Ltd поседува лиценца од CySEC .

Така, брокерот дозволил да обезбедува финансиски производи или услуги во рамките на својата дејност во горенаведените земји и во друга земја во ЕЕА. Исто така, постои лиценца од офшор Сејшели, која повеќе обезбедува само регистрација отколку сериозна регулатива, но сепак дополнителните лиценци од реномирани власти ги прават работите и Exness нуди сигурни.

Exness Преглед

Како сте заштитени?

Затоа, и поради оперативните стандарди кои се поставени според барањата заедно со заштитата на клиентите, сегрегација на пари и учество во фонд или шема за компензација на инвеститорите. Регистрацијата на ЕЕА и обезбедувањето услуги на прекугранична основа, извршени со овластување од прекугранични власти во Европа, што ги прави стандардите за работа на Exness многу разумни.

Сметки

„Exness нуди 5 различни трговски сметки. Стандардните сметки вклучуваат Стандарден и Стандарден цент. Професионалните сметки вклучуваат Raw Spread, Pro и Zero. Достапни се и демо сметки и сметки без исламска размена“.


Стандардните сметки ги вклучуваат Стандардните и Стандардните центи, кои и двете се без провизија, како што е прикажано подолу:

Exness Преглед
Професионалните сметки ги вклучуваат сметките Raw Spread, Pro и Zero, како што е прикажано подолу:
Exness Преглед

Сметката на Standard Cent е достапна само на MetaTrader 4, а не и на MetaTrader 5. Професионалните сметки нудат различно влијание со некои рекламирани како „неограничени“, а други максимум 1:2000.

Корисниците можат да отворат сметка со кликнување на Отвори сметка или Нова сметка на веб-страницата на брокерот.
Exness Преглед

Откако корисникот ќе ги внесе својата земја, е-пошта и лозинка, тогаш може да ја избере трговската сметка што сака да ја отвори додека се пренасочува на контролната табла My.Exness.

Exness Преглед

За да се заврши процесот на регистрација, од корисниците се бара да го потврдат својот телефонски број и личните податоци како што е прикажано подолу:

Exness Преглед

Ова може да се направи и во подоцнежна фаза. Меѓутоа, во овој момент, корисниците можат да пристапат до личната област My.Exness за прегледување и отворање нови сметки, како и пристап до депозит, повлекувања, платформи за тргување, бонуси, социјално тргување и повеќе, како што е прикажано подолу:

Exness Преглед

Exness не прифаќа клиенти од овие ограничени земји: САД, Малезија, Русија, Свети Винсент и Гренадини, Ватикан, Израел, Американска Самоа, островот Бејкер, Гуам, островот Хауланд, гребенот Кингман, Северните Маријански Острови, Порторико, Мидвеј Острови, Остров Вејк, Атол Палмира, Остров Џарвис, Атол Џонстон, Остров Наваса.Производи

За да ги задоволи различните потреби на сите свои трговци, Exness нуди широк спектар на квалитетни производи за тргување за покривање на Forex и CFD на метали, енергии, крипто, индекси и акции.

Подолу е листа на само некои од достапните пазари за тргување:

FOREX МЕТАЛИ АКЦИИ
АУТРИ КСАГАУД јаболко
CADMXN XAGEUR eBay
ЕУРУСД XPDUSD Интел
GBPJPY XPTUSD ЈП Морган
НОК.СЕК Крипто Индекси
USD.SGD BCHUSD Германија 30
Енергии BTCJPY Франција 40
УКОил ETHUSD Јапонија 225
USOil XRPUSD САД Вол Стрит 30


* Деталите за расположливите средства се земени од веб-страницата на Exness и платформата за тргување и се точни во времето на овој преглед.

Трошоците за тргување, како што се распонот, провизиите и стапките на финансирање преку ноќ (swap) варираат во зависност од инструментот со кој се тргува и се опфатени понатаму во овој преглед.Левериџ

Како поголемиот дел од брокери на Forex, Exness исто така нуди да користи потпора, што може да ги зголеми потенцијалните добивки преку неговата можност за повеќекратно почетно салдо на сметки.

Нивоата на потпора секогаш во зависност од инструментот со кој тргувате, како што е добро дефинирано со регулаторните ограничувања и вашето лично ниво на владеење.

Бидејќи FCA и CySEC заедно со нејзината европска директива miFID значително ја намалија можноста за нивоа на потпора, максималната потпора што можете да ја користите како трговец на мало е
 • 1:30 за главните валути,
 • 1:20 за малолетни
 • 1:10 за стоки .

Сепак, глобалниот ентитет на Exness може да дозволи многу повисоки стапки на потпора до 1:1000, кои исто така се дефинирани од земјата на вашето потекло.

И, се разбира, секогаш учите како правилно да ја користите потпората, бидејќи потпората може да ги зголеми и вашите потенцијални загуби и е различна карактеристика во различни инструменти.Комисии и се шири

„Трошоците за тргување со Exness варираат во зависност од типот на отворената сметка и пазарот со кој се тргува. Некои сметки нудат тргување без провизија, а некои се засновани на провизија со необработени размери од 0 пип.


Сметките Стандарден и Стандарден цент (само MT4) нудат тргување без провизија со распони почнувајќи од 0,3 пип.


Exness Преглед
Професионалната Pro-сметка нуди тргување без провизија со ширење кои почнуваат од 0,1 пип. Професионалната сметка на Raw Spread нуди тргување засновано на провизија до 3,5 УСД по лот/по страна со ширење кои почнуваат од 0 пип. Тргување базирано на провизија со понуда на нулта сметка почнувајќи од 3,5 УСД по лот/по страна со распони кои почнуваат од 0 пип.
Exness Преглед

Распределбите и стапките на размена варираат во зависност од инструментот со кој се тргува и од типот на отворената сметка.

Погледнете некои од примерите подолу за подобро разбирање на трошоците на Exness и споредба со други брокери, како и споредете ги надоместоците со друг брокер DF Markets.

Споредба помеѓу такси Exness и слични брокери

Средство/ Пар Exness такси Надоместоци за ETFinance Надоместоци за OctaFX
евра УСД 1.2 0,7 0,5
Сурова нафта WTI 4 3 2
Злато 0.3 0,37 0.2
Надоместок за неактивност Да Да Да
Провизија за депозит бр Просечна Ниско
Рангирање на надоместоците Ниско/просечно Високо ПросечнаПреврти се

Исто така, секогаш сметајте го Exness за превртување или такса за ноќевање како трошок, кој се наплаќа на позициите што се држат подолго од еден ден. Секој инструмент наплатува различна понуда за позиции во текот на ноќта, што може да биде како надомест или рефундирање, видете го примерокот на некои од инструментите погоре.Платформи

Exness Преглед

Брокерот ги нуди своите различни услуги и на MetaTrader 4 и на MetaTrader 5. Платформата MetaTrader 4 е достапна во веб-базирана верзија, верзија за десктоп, како и мобилни апликации.

MetaTrader 5 се смета за подобрена верзија на MetaTrader 4. Сепак, многу онлајн брокери Forex ја претпочитаат платформата MetaTrader 4 бидејќи MetaTrader 5 не поддржува хеџирање. Дополнително, платформата MT5 не ги поддржува стручните советници на MT4 популарно познати како EA. Двете платформи (MT4 и MT5) се високо шифрирани за да се заштитат личните податоци на трговците.

Exness им нуди на корисниците можност да тргуваат на глобално признатата платформа за тргување MetaTrader 4

 • 30 вградени индикатори.
 • Видови на извршување инстант и пазарни нарачки.
 • Автотргување преку MQL4.
 • Цени во реално време.

Трговската платформа Exness MetaTrader 5 им овозможува на корисниците:
 • Погледнете 38 вградени индикатори и 22 аналитички алатки.
 • Пристапете до фундаментална анализа преку вграден економски календар и настани со вести.
 • Прикажи до 21 различни временски рамки.
 • Развијте автоматизирани системи преку MQL5.


Веб тргување

Иако и двете платформи се добро познат софтвер во индустријата, MetaTrader4 располага со удобна и функционална платформа за тргување која е препознаена и од професионални светски трговци и трговци на мало. Додека MT5 е поразвиена верзија од претходната со моќни карактеристики и нови можности. Можете да пристапите и на двете преку Web Trading, која е бесплатна од платформата за преземање или инсталација, достапна преку прелистувачот.

Сепак, веб-верзијата е секогаш помалку напредна како онаа за десктоп, така што ако развиете сеопфатна стратегија и ви требаат повеќе карактеристики за прилагодување и графирање, одете на десктоп верзијата.

Exness Преглед

Десктоп платформа

И MT4 и MT5 ги поддржуваат сите уреди, вклучително и PC и MAC, така што изборот е ваш која платформа сакате да ја користите или индустриски стандард или нејзината нова развиена верзија MT5. Добро е повторно да напоменам дека секоја сметка ги поддржува двете платформи, така што нема потреба да одредувате, можете да користите две истовремено, што е одлично.


Корисниците на терминалот Exness

исто така можат да тргуваат на веб-терминалот Exness кој нуди брза, едноставна функционалност за тргување, но со ограничени функции. До ова може да се пристапи од Личната област My.Exness, како што е прикажано подолу:
Exness Преглед


Моил тргување

Од удобноста на нивните мобилни уреди, трговците на Exness се во позиција да ги извршуваат речиси сите функции на двете платформи MT4 и MT5. Благодарение на мобилното тргување, клиентите можат да завршат различни трговски активности од каде било во светот под услов да се поврзани на интернет.

Трговците особено оние кои постојано се во движење претпочитаат мобилно тргување со Forex поради неговата практичност и доверливост. Фактот дека Exness поддржува мобилно тргување е огромен плус и компанијата ќе продолжи да ужива во нагорна шема на раст.

 • Apple iOS апликација
 • Андроид апликација
 • Тргување- CFDs и Fore
Exness Преглед

Стилови на тргување

Бидејќи има многу трговци кои сè уште го претпочитаат MT4, двете опции се достапни заедно со аналитичката услуга со бесплатна техничка анализа од Trading Central , висококвалитетен VPS хостинг, економични календари, историја на цитати и постојан монитор на сметките.

Најрелевантните вести кои влијаат на пазарот на девизен курс достапни од Dow Jones News , водечки снабдувач на информации во светот, па оттука и вклучени во линијата за стриминг на платформите. Во меѓувреме, сите стилови на тргување се добредојдени што ја прават вашата стратегија достапна и возможна да се изврши во Exness.

Exness Преглед


Карактеристика за тргување

„Exness обезбедува низа дополнителни карактеристики за тргување, вклучувајќи VPS хостинг и социјално тргување“.

Exness нуди бесплатна услуга за хостирање VPS за живи сметки со најмалку 500 американски долари или еквивалент во друга валута. Ова им овозможува на корисниците да се поврзат со нивните трговски терминали од далечински терминал.
Exness Преглед
Брокерот исто така обезбедува пристап до услуги за социјално тргување. Ова може да се гледа само откако ќе се најавите во Личната област My.Exness, како што е прикажано подолу:
Exness Преглед
Услугите за социјално тргување Exness се извршуваат преку апликацијата за социјално тргување Exness што може да се преземе во Google PlayStore и Apple AppStore.
Exness Преглед


Депозити и повлекувања

Exness врши инстант депозити и повлекувања без провизија користејќи голем број електронски системи за плаќање што обезбедува контрола врз финансирањето на вашата трговска сметка по погодност.

Опции за депозити

Exness им нуди на корисниците можност да депонираат и повлекуваат средства, без надомест преку банкарска картичка, Perfect Money, WebMoney, Neteller, Skrill, Bitcoin и Tether. Постојат различни минимални депозити и времиња на трансакции во зависност од избраниот метод, но се прикажани на веб-страницата на брокерот, како подолу:

Exness Преглед

Минимален депозит

Што е уште поодлично, Exness не бара одредена сума на почетокот, така што ќе можете да започнете со мала цена од 1$. Професионалната сметка може да бара иако 200 $, и секако, проверете ги потребните барања за маржа кои обично се поставуваат за секој инструмент за тргување посебно. Исто така, проверете ги начините на плаќање, бидејќи некои од нив поставуваат минимален износ на трансфер.

Exness Преглед


Повлекувања

Како што веќе беше споменато, Exness не наплаќа никакви надоместоци ниту за депозити, ниту за повлекувања . Како и да е, проверете пред да се извршат какви било трансфери со услугата за корисници во случај да има некакви такси што може да се применат, поради вашата земја на потекло или можеби од самиот давател на плаќања.

ЗА Конс
 • Брзи дигитални депозити
 • Многу мал прв депозит само 1$
 • Валути на база на сметка за поддршка USD и EUR
 • 0$ бесплатно повлекување

• Провизијата за депозит може да се примени во зависност од вашиот регион


Поддршка за корисници

Exness нуди корисничка поддршка на најмногу тринаесет различни јазици, вклучувајќи германски, тајландски, арапски, руски и урду. Поддршката за клиентите на англиски и кинески се нуди деноноќно, 24/7. Трговците можат да стапат во контакт со брокерот преку телефон, е-пошта и разговор во живо. Компанијата нуди и поддршка на клиентите со објавување одговори на ЧПП на нивната веб-страница.
Exness Преглед

Exness доби навистина доста добри рангирања за својата поддршка и е препознатлив меѓу финансиските пазари по својата извонредност.

Добрите Конс
• Брз одговор и Релевантни одговори

• Поддржани разговори во живо, телефонски линии, е-пошта

• Поддржани 13 јазици

• 24/7 поддршка

• 24/7 поддршка само на англиски и кинески

Истражувачко образование

Компанијата нуди истражување и едукација на трговците главно преку содржина од трета страна. Нејзините платформи за тргување постојано се ажурираат со корисни информации за тргување од Dow Jones News. Дополнително, брокерот обезбедува информативна видео содржина на трговците преку Trading Central WebTV.
Exness Преглед

Брокерот исто така им обезбедува на трговците економски календар и показател за тргување TradingAnalysis. Од изгледот на нештата, Exness нема внатрешна содржина бидејќи нејзиниот дел за Аналитика не е ажуриран со месеци. Иако компанијата има некои од најдобрите содржини за истражување и едукација од трета страна, подобрениот внатрешен систем за истражување и образование може многу да помогне да го подобри своето присуство на пазарот.

 • Forex News, Market News, Webinars и Web TV
 • Trading Central
 • Трговски идеи - заднинско тестирање
 • Економски календар
 • Нови видеа за тргување
 • Центарот за учење се организира како Exness Academy
 • Фундаментална и техничка анализа
 • Калкулатори за тргување, увид и идеја за тргување

Вреди да се забележат точки

Exness гарантира ниски трговски ризици бидејќи користи модерен софтвер и технологии. Дополнително, на трговците им се гарантира максимална безбедност, како и брзо извршување на нарачките; извршувањето на нарачката се случува речиси веднаш.

Компанијата нуди над триесет начини за подигање и депонирање готовина. Поважно, повеќето од неговите системи за депозит и повлекување се бесплатни. Exness нуди и бесплатен VPS хостинг и овозможува брз пристап до средства по барање за повлекување. Понатаму, компанијата редовно нуди разни бонуси и промоции на трговците.

Со своите внатрешни вебинари, овој брокер нуди корисни информации за тргување и на почетниците и на искусни трговци. Трговците исто така имаат пристап до прониклив економски календар и снаодлив TC.TechnicalAnalysis.

 • Обезбедува бесплатни VPS услуги
 • Високо реномиран брокер
 • Лесен за користење

Заклучок

Exness нуди широк опсег на Forex парови на трговците и се смета за еден од најсигурните Forex брокери во индустријата. Нуди некои неверојатни размери, како и неспоредливи нивоа на потпора. Благодарение на разумните цени и едноставните услови за тргување, сè повеќе трговци го претпочитаат пред другите брокери. Нивната веб-страница е повеќејазична и е полна со информативна содржина. Популарноста на Exness се зголемува од ден на ден. Тоа се гледа од приливот на трговци пријавени секоја година.

Моќните карактеристики на платформите ја носат способноста за ефективно тргување заедно со безбедната средина и сите прифатени стилови на тргување. Покрај тоа, има и пријатни додатоци како услугите на Trading Central и бесплатниот VPS хостинг што го наградува клиентот уште повеќе, што го прави севкупно Exness како добар избор за пријатно тргување.

Сепак, би ни било мило да го знаеме вашето лично мислење за Exness, може да го споделите вашето искуство во областа за коментари подолу или да побарате од нас дополнителни информации доколку е потребно.

Thank you for rating.